UV, LED vagy UV/LED. Melyiket válasszam?

UV, LED vagy UV/LED. Melyiket válasszam?

A műkörmös szakma folyamatosan fejlődik, és a technológiai újításoknak köszönhetően egyre több lehetőség áll rendelkezésünkre a körömformázás során. Az UV és LED lámpák a legnépszerűbb eszközök közé tartoznak, de sokan kérdezik: melyiket válasszam? A technika fejlődésével egyre többféle típusú, erősségű, UV lámpa kerül a piacra, így érdemes egy kicsit körül járni és megismerni a lámpák közti különbséget. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a lehetőségeket, hogy segítsünk neked a legjobb döntés meghozatalában.

2018.05.14 07:30 Nail4U
Nail4U

Mai állás szerint, a szakmában alapvetően 4 féle UV lámpát különböztetünk meg. 

  • UV lámpa 
  • LED lámpa 
  • UV/LED lámpa 
  • CCFL lámpa 

A készülékek elnevezése nem szabad, hogy megzavarjon minket, mindegyik lámpa UV fényt bocsájt ki, hiszen a műköröm alapanyagok csak kizárólag UV fény hatására kötnek. A különbség a kibocsájtott UV fény hullámhosszában keresendő. Nézzük sorban őket!

UV lámpa: 

A legrégebb óta használt UV fényforrás. Ez a "hagyományos UV csöves lámpának" is nevezett készülék, mára, a LED és UV/LED készülékek megjelenése óta, sokat veszített népszerűségéből. A szakmai körökben elterjedt, és leginkább felróható "negatív" tulajdonsága a lassabb kötés. Ugyanis az ilyen típusú lámpa alatt az anyagok kötése hosszabb időt vesz igénybe, mint innovatív társaik esetében. Annak ellenére, hogy népszerűsége hanyatló, vannak tényezők, amik még mindig e típusú lámpa mellett szólnak. Magasabb a fénykibocsátási szöge, olyan hullámhosszon működik (365 nanométer), ami a műköröm alapanyagok kötéséhez szükséges. Ebben a típusú lámpában biztos, hogy minden anyag megköt!!! Ezzel kapcsolatban nem érhet senkit meglepetés, hogy a drágán megvásárolt alapanyagok esetleg nem kötnek, vagy nem megfelelően kötnek meg, és így ezzel akár reklamációs, garanciális problémákat okozva a felhasználónak.                             

A hagyományos UV csöves lámpa másik nagy előnye, hogy élettartamuk hosszabb ideig tartható fent. Bár használatuk során az UV csövek elhasználódnak, ezért a csöveket, a használat intenzitásától függően, minimum 6 havonta érdemes kicserélni. De így a cserét követően újra "ÚJ" lámpaként működik. Az elhasználódott csöveket szinte bármennyiszer kicserélhetjük, így ezzel a lámpánkat újjá varázsolva, sok-sok évig használhatóvá válik a készülék.                                               

Ez a típusú lámpa 9W, 18W és 36W-os kivitelben kaphatók. Ez a megkülönböztetés egy kicsit megtévesztő, hiszen azt sugallja a vásárlónak, hogy a készülékek különböző teljesítményűek, pedig ez nem így van. Mindegyik lámpában 9W erősségű izzó található, csak az izzók számában különböznek a készülékek. A teljesítmény nem adódik össze. Tehát a 36W-os lámpát helyesen 4x9W-nak nevezzük.  Professzionális felhasználásra ezek a 4x9W-os lámpák ajánlottak, mégpedig azért, mert a 4db izzó úgy van elhelyezve, hogy a lehető legkevesebb "holttér" alakulhasson ki, így biztosítva minden köröm egyenletes kötését.

LED lámpák:

A hagyományos UV lámpákat a LED lámpák megjelenése követte. Az új technika már gyorsabb anyagkötést ígért a felhasználók részére, de ezzel szemben a szakemberek kénytelenek volta feladni azt a biztonságot amit a hagyományos UV lámpa jelentett, miszerint minden anyag megköt a készülékben. És nyugodtan állíthatjuk itt kezdődtek a problémák ): Egyre bizonytalanabb lett mindenki. Egyre több lett a fiókban lapuló, ebben a típusú lámpában fel nem használható anyag. Jött a kötési probléma, és a garanciális javítások korszaka. Sajnos a lámpák megjelenésével egyidejűleg a műköröm alapanyag gyártók még nem teljes mértékben álltak át (úgy ahogy még ma sem!!) arra, hogy minden, a piacon kapható alapanyag  használható legyen ezekben a lámpákban.

Mára ez a helyzet már javult, de még ma is nagyon sok olyan anyag kapható ami nem alkalmas ebben a típusú lámpában való használatra. A probléma okozója, hogy a LED lámpa, annak ellenére, hogy ugyan úgy UV fényt bocsájt ki, nem azon a hullámhosszon működik, mint a hagyományos UV csöves lámpák. A kibocsájtott hullámhossz (400 nanométer körüli) pedig csak azok az anyagok kötését biztosítja, melyek erre vannak speciálisan kifejlesztve. További bonyodalmat okoz az is, hogy a LED lámpák, az UV csöves lámpákkal ellentétben változó hullámhosszon működnek, de a legtöbb esetben az UV csöves lámpa által kibocsájtott hullámhosszt nem fedik le. Ez okozza azt, hogy az egyik LED lámpában megköt az anyag, a másikban pedig ugyan az az anyag nem köt meg. 

UV/LED lámpák: 

A LED lámpák megjelenését elég rövid időn belül, az úgynevezett UV/LED lámpák megjelenése követte, ami a LED lámpák igen gyors hanyatlását okozva. Ezeket a lámpákat nagyon sok néven ismerhetjük; Dual lámpa, Kombi lámpa, SUN lámpa, Hibrid lámpa stb. Mindegyik elnevezés ugyan azt a technológiát takarja, bármelyikkel is találkozunk, ugyan arról a típusú lámpáról van szó. 

Az UV/LED lámpa igen nagy előnye, hogy működésekor mindkét típusú lámpa (UV csöves és LED) által kibocsájtott fény hullámhosszán működik (365nm-405nm). Ezért kiterjesztett fényforrású lámpáknak is szokták őket nevezi. A felhasználás szempontjából is kedvezőbb lehetőségeket nyújt a szakembereknek, hiszen ebben a lámpában megköt az az anyag is amit kizárólag UV csöves lámpák használatához fejlesztettek ki, és meg köt az is ami a LED technológiához lett kifejlesztve. Így az ilyen lámpák használatával szinte teljes egészében kizárható, hogy olyan anyag kerül elő a fiókunkból, amit nem tudunk tökéletesen felhasználni. További előnye, hogy a kötés ezekben a lámpákban is ugyan olyan gyorsan jön létre, mint az előzőekben említett LED lámpáknál. Amire viszont érdemes odafigyelnünk, az a teljesítmény. Itt sajnos már nem igaz, amit az UV csöves lámpáknál írtunk, hogy a teljesítmény nem adódik össze, vagyis egy 9W csővel ugyan úgy megköttethető az anyag, mint 4x9W-os estében.

Az UV/LED lámpáknál érdemes figyelembe venni a ráírt teljesítményt is. Sok esetben előfordul, hogy alacsonyabb teljesítményű lámpákban nem, vagy csak részben kötnek meg az anyagok. Ezek a kötési hibák a legtöbb esetben pont azoknál az anyagoknál figyelhető meg, amelyeket UV csöves lámpában való felhasználásra ajánl a gyártó. Ha szeretnénk ezeket a problémákat a lehető legnagyobb mértékben elkerülni, akkor érdemes a lámpa vásárlásánál a teljesítményt is figyelembe venni. 

CCFL lámpa:

A CCFL lámpák (Cold Cathode Fluorescent Lamp)  hideg katódon alapuló spirálos fluorescens fényforrás, amely nem sugároz hőt. A LED és az UV/LED lámpák élettartamánál jóval hosszabb élettartamú, az esetek többségében LED diódákkal kombinált, kifejezetten az anyagok gyors kötésére kifejlesztett lámpa. Energiatakarékos üzem és magas élettartam ami jellemzi.

Melyiket válasszam UV. LED, vagy UV/LED?

A választás a te igényeidtől és preferenciáidtól függ. Ha kezdő vagy, és költségvetésed korlátozott, a UV lámpa lehet a legjobb választás. Ha gyorsabb munkát szeretnél végezni, és hajlandó vagy többet költeni, a LED lámpa ideális lehet. Végül, ha a rugalmasságot és a sokoldalúságot keresed, a UV/LED lámpa a legjobb megoldás.

A műkörmös szakma folyamatosan fejlődik, és a megfelelő lámpa kiválasztása kulcsfontosságú a sikeres munkához. Ne feledd, hogy a legjobb választás az, amelyik a legjobban illik a te stílusodhoz és igényeidhez. Bármelyik lehetőséget is választod, a megfelelő lámpa segíthet abban, hogy a munkád gyorsabb és hatékonyabb legyen.