
Mi az a TPO, és miért került tiltólistára az EU-ban?
Az utóbbi hónapokban egyre több szó esik a TPO-ról, különösen a műkörmös termékek kapcsán. De vajon tudjuk pontosan, mi is ez az anyag, és miért döntött úgy az Európai Unió, hogy betiltja a használatát a szépségipari termékekben? Mi az igazság ezzel kapcsolatban?
Ebben a cikkben közérthetően elmagyarázzuk, mi is pontosan a TPO (Triphenylphosphine Oxide), miért került fel a tiltólistára, milyen határidőkkel kell számolni a gyártóknak és forgalmazóknak, és hogy neked mire érdemes figyelned vásárláskor. Ráadásként bemutatunk egy olyan TPO-mentes géllakkot, amit bátran használhatsz, ha biztonságos és szabályos megoldást keresel.
Mi is az a TPO?
A TPO, vagyis a Trimethylbenzoyl Diphenylphosphine Oxide egy fotoiniciátor, amelyet elsősorban UV-fényre kötő körömtermékekben használnak. Feladata, hogy elősegítse a géllakkok és zselék gyors és hatékony kikeményedését UV- vagy LED-lámpa alatt. Emellett hozzájárul a színek stabilitásához és tartósságához is. A TPO-t gyakran alkalmazzák géllakkokban, építőzselékben és más UV-kötésű körmös termékekben.
Miért tiltják be a TPO-t az EU-ban?
Az Európai Unió 2024-ben CMR 1B kategóriába sorolta a TPO-t, ami azt jelenti, hogy az anyag rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító lehet. Az EU Kozmetikai Rendelete (1223/2009) értelmében az ilyen anyagok használata kozmetikai termékekben tilos, kivéve, ha bizonyítottan nincs alternatíva, és az anyag biztonságosnak minősül. A TPO esetében azonban az iparág nem tudta igazolni, hogy nincs helyettesítő anyag, így a betiltása elkerülhetetlenné vált.
A tiltás célja a fogyasztók és a szakemberek egészségének védelme. Bár a TPO-t tartalmazó termékek megfelelő használat esetén biztonságosak, a hosszú távú expozíció és a nem megfelelő alkalmazás növelheti az egészségügyi kockázatokat.
Mikortól lép életbe a tiltás?
Az EU-ban 2025. szeptember 1-jétől tilos forgalmazni TPO-t tartalmazó kozmetikai termékeket. Ez azt jelenti, hogy ettől a dátumtól kezdve sem gyártani, sem értékesíteni nem lehet ilyen termékeket az Európai Unió területén.
Mit jelent ez a műkörmös szakemberek számára?
Jelen pillanatban semmilyen arra vonatkó jogszabály nem létezik, hogy a kömösök ne használhatnák szeptembertől a készletükben lévő TPO-t tartalmazó termékeket!
Bár az elmúlt napokban több fórumon is felmerült ennek az ellenkezője, álláspontunk szerint a végfelhasználók nyugadtan elhasználhatják a készletüket, hiszen a tiltás csak a gyártókra és a forgalmazókra vonatkozik.
Ez azt jelenti, hogy a szakemberek most még nyugodtan megvásárolhatják és használhatják ezeket az alapanyagokat, mert megfelelnek az aktuális szabályozásoknak. A tiltás kizárólag a jövőbeli gyártás és piacra helyezésre vonatkozik, így a meglévő készletek felhasználása továbbra is megengedett.
Ajánlott TPO-mentes alternatíva: Sunone gél lakkok
Ha azonban már most előre gondolsz a jövőre, és megbízható TPO-mentes géllakkokat keresel, ajánljuk figyelmedbe a Sunone gél lakkokat. Ezek a termékek eddig sem tartalmaztak TPO-t, így megfelelnek az új EU-szabályozásnak, és biztonságosan használhatók a mindennapi munkában. A Sunone kínálata széles színválasztékot és kiváló minőséget biztosít, így nem kell kompromisszumot kötnöd a stílus és a biztonság között.