Milyen a jó körmös lámpa?

Milyen a jó körmös lámpa?

A körmös lámpák a modern körömápolás elengedhetetlen eszközei. Akár otthoni használatra, akár professzionális szalonokban, a megfelelő lámpa kiválasztása kulcsfontosságú a szép és tartós körmök eléréséhez. De milyen is a jó körmös lámpa? Nézzük meg a legfontosabb szempontokat! Ebben a cikkben sorra vesszük a típusait, működésüket, választ adunk néhány gyakori kérdésre, illetve eloszlatunk néhány tévhitet is ezzel kapcsolatban. 

2023.02.03 14:50 Nail4U
Nail4U

Milyen típusai vannak a körmös lámpáknak?

A körmös lámpák általában UV vagy LED fényforrással működnek.

  • Hagyományos UV lámpák, melyekben egy, vagy több fénycsövet találunk. Ezeknek nagyobb a fénykibocsátási szögük, viszont hosszabb kötési idő jellemzi, ami miatt hosszabb a munkamenet. Kell egy kis idő mire bemelegszenek és gyakran túlmelegedhetnek. Bizonyos időközönként ki kell cserélni a fénycsöveket. Ezek a lámpák általában olcsóbbak. Az UV fény hatékonyan kötődik a gél lakkokhoz, de hosszabb időt vesz igénybe a kötés, és a bőrre is káros hatással lehet, ha nem használunk megfelelő védelmet. Az UV izzók idővel elhasználódnak és cserére szorulnak.
  • Led lámpák, amik teljesítményüktől függően több LED izzót tartalmaznak. Ezek között lehet hagyományos LED lámpa, ami csak a LED fényre (is) optimalizált anyagokat köti meg. Vagy lehet az általunk is forgalmazott UV/LED lámpa, ami egy modernebb, kiterjesztett fénytartományú lámpa. A LED lámpák gyorsabb kötést biztosítanak, és kevesebb hőt termelnek. Emellett a legtöbb LED lámpa energiatakarékosabb, és hosszabb élettartammal rendelkezik, de sajnos a led diódái nem cserélhetőek, így meghibásodás esetén a teljes lámpát szükséges kicserélnünk.
  • Kombinált (hibrid) lámpák egyszerre tartalmaznak UV és LED izzókat, azonban nem összekeverendő az UV/LED lámpákkal, mert azokban LED panelek találhatóak, nem pedig a hagyományos értelemben vett UV és LED izzók. 

Teljesítmény

Mekkora teljesítményű lámpát vegyek? Sokan keresnek minket ezzel a kérdéssel is. Az UV/LED lámpák teljesítménye Watt-ban van meghatározva, találkozhatunk a viszonylag kisteljesítményűtől (pl. 24W) egészen az akár több száz Wattos (pl. 286W) lámpáig. Otthoni használatra elég egy kisebb, de szalonokban rendszeres használatra ajánlott a nagyobb teljesítményű lámpát választani. A lámpa teljesítménye, szintén fontos tényező. A 36 wattos lámpák általában elegendőek a gél lakkok gyors kötéséhez. A magasabb watt számú lámpák gyorsabb kötést biztosítanak, ami különösen hasznos lehet a forgalmas szalonokban.

Napjainkban a második típus, tehát az UV/LED (Dual) lámpák a legelterjedtebbek. Nagy előnyük, hogy nem igényelnek karbantartást, tehát nem kell bennük izzót cserélni. (De ugyan ez a hátrányuk is, hiszen meghibásodás esetén nem javíthatóak.) Bekapcsolás után máris használatba vehetőek, ugyanis azonnal maximális teljesítménnyel működnek. A LED panelek nem melegszenek, ezért a túlmelegedés sem jöhet szóba. De, ami talán ezeknél is fontosabb szempont, minden anyagot meg tudnak kötni akár néhány másodperc alatt. Míg a hagyományos UV lámpák esetében a kötési idő két percig is tarthatott, ezeknél a típusoknál akár harminc másodperc alatt megkötnek a különböző anyagok. Ilyenek a mi kínálatunkban megtalálható lámpák is, éppen azért, hogy többé ne okozzon gondot az anyagválasztás, ezekben a kiterjesztett fénytartományú lámpákban az összes márka összes terméke gond nélkül megköt.

Gyakran találkozunk azzal a problémával, hogy valaki megvásárolt egy LED lámpát, de abban nem köt meg minden anyag. Mi lehet a probléma? Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a LED lámpák nem egyeznek meg az UV/LED lámpákkal. Csak az utóbbiban kötnek meg, mind az UV, mind pedig a LED fény hatására kötő anyagok.

Gyengébben világít a lámpa, akkor az rosszabb?

Nem! A tisztán UV fényt sugárzó lámpa fénye az emberi szem számára nem látható. Ez esetben azt sem tudnánk megmondani, hogy működik-e egyáltalán. Azonban általában nem egyetlen hullámhosszon sugároznak, hanem valamilyen tartományon belül, aminek a közepe az UV fényben van. A kibocsájtott fény egy része viszont látható (ibolya, kék). Az UV bizonyos anyagokkal reakcióba lép és aktivál, esetünkben kötésre kényszerít. Biztosan mindenki átélte már, hogy UV fény alatt a fehér póló „világít”. Ez nem visszaverődés vagy fluoreszkálás, hanem kiadott fény, amit jelen esetben az UV gerjeszt. Attól tehát, hogy egy körmös lámpa erősebben vagy esetleg halványabban világít, még ugyanolyan hatásfokkal dolgozik.

Káros az UV lámpa fénye?

Dehogy! Ezekben a lámpákban nagyon alacsony frekvencián dolgozik az UV, tehát az egészségre teljesen ártalmatlan. A műkörmös alapanyagok is úgy vannak kifejlesztve, hogy minél gyengébb UV fény hatására is beinduljon a reakció. Éppen ezért nem szabad például a géllakkokat nyitott állapotban (meg amúgy se) kitenni a napra, mert a kötési folyamat beindulhat, ami csomósodáshoz vezethet.

Fekete a lámpám belseje, ez elnyeli az UV fényt, és nem tudok hatékonyan dolgozni?

Határozottan, nem! Ezzel a tévhittel meglepően gyakran találkozunk körmös fórumokon. Arra, hogy egy alapanyag milyen gyorsan köt meg, semmilyen befolyással nincs a lámpa belső színe. Korábban, a hagyományos, fénycsöves UV lámpáknál terjedt el a tükröződő talp, hogy a fényt egységesen szétszórja. Az UV/LED lámpák esetében erre már nincs szükség. A panelek úgy vannak elhelyezve a lámpában, hogy azok működés közben az összes köröm felületét egyenlő arányban és mindenhol érjék. Egy nagyobb teljesítményű lámpa esetében ez akár 40-60 darab LED-et is jelenthet, így biztosak lehetünk a sikerben. Ha valaki mégis a nagyobb biztonságra vágyik a kötést illetően, manapság már tükrös aljú UV/Led lámpa is kapható, ami biztos, hogy minden anyagot és minden területen megköt.

A LED lámpa sose romlik el?

A LED technológiának köszönhetően a modernebb lámpák élettartama jóval hosszabb a hagyományos társaikéhoz képest. De ettől függetlenül idővel az UV fény gyengülni fog, ami persze a használat mennyiségétől függ. Az mindenesetre biztos, hogy egy jó minőségű nagyobb teljesítményű lámpa évekig is hű társunk lehet. Éppen ezért nem szoktuk ajánlani a kínai üzletekben vagy piacokon kapható lámpákat. Ezek többnyire silány minőségben, gyenge alkatrészek felhasználásával készülnek.

Funkciók

A modern körmös lámpák számos extra funkcióval rendelkeznek, amelyek megkönnyítik a használatot:

  • Időzítő: Az időzítő funkció lehetővé teszi, hogy beállítsd a működési időt, így nem kell folyamatosan figyelned a folyamatot.
  • Automatikus érzékelés: Néhány lámpa automatikusan bekapcsol, amikor a kezed vagy lábad a lámpa alá kerül, ami kényelmesebbé teszi a használatot.
  • Különböző fényerősségek: A különböző fényerősségek lehetővé teszik, hogy a különböző típusú lakkokhoz és zselékhez igazítsd a kötési folyamatot.

Ár-érték arány

A körmös lámpák ára széles skálán mozog. Fontos, hogy a választásod ne csak az árra, hanem a minőségre is épüljön. A drágább modellek gyakran hosszabb élettartammal és jobb teljesítménnyel rendelkeznek, így hosszú távon megérhetik az árukat. Mielőtt vásárolnál, érdemes elolvasni más felhasználók véleményeit. Az online fórumok és közösségi média csoportok hasznos információkat nyújthatnak a különböző modellek előnyeiről és hátrányairól.

És még egy jó tanács: Érdemes két lámpát használni, ami a vendégnek és neked is kényelmesebb. Így biztosa elkerülhető, hogy a vendéged az egyik kezével a másikon átnyúlva elkenje munkádat. Nem mellesleg egy-egy szép lámpa, asztalunk mutatós dísze is lehet.