Termékbiztonsági adatlapok szükségessége

Termékbiztonsági adatlapok szükségessége

Ha már egy ideje a szakmában dolgozol, biztosan találkoztál már a termékbiztonsági adatlap (MSDS) fogalmával. Ha vállalkozó vagy és saját üzletet vezetsz, biztos felmerült már kérdésként, hogy szükséges-e a felhasznált alapanyagok termékbiztonsági (MSDS) adatlapját beszerezni és magadnál tartani az üzletben. Nagyon sok téves információ kering az interneten. Így most megpróbálunk Neked segíteni és ebben a bejegyzésben részletesen körüljárjuk a témát, hogy minden kérdésedre választ kapj. Vajon tényleg szükséges beszerezned ezeket az adatlapokat a műköröm alapanyagokhoz?

2017.08.09 07:45 Nail4U
Nail4U

Mi is az az MSDS adatlap?

A Material Safety Data Sheet egy olyan dokumentum, amely részletes információkat tartalmaz egy adott termék kémiai összetételéről, veszélyeiről, biztonságos használatáról és tárolásáról. Az adatlap célja, hogy segítsen a felhasználóknak megérteni a termékekkel kapcsolatos kockázatokat és biztosítsa a biztonságos munkakörnyezetet.

Miért fontos az MSDS adatlap a műköröm alapanyagok esetében?

A kéz- és lábápolók által használt anyagok esetében, ritkán, de előfordul, hogy az előírások szerint rendelkezniük kell MSDS vagyis más néven biztonságtechnikai adatlappal, melyeket esetleges ellenőrzéskor, szükséges az ellenőrzést végző szakemberek rendelkezésére bocsájtani. Ez jellemzően a fertőtlenítőszereknél és az X vagy ! megjelölésű termékeknél szükséges.

Az adatlap tartalmazza az anyag vagy a készítmény fizikai-kémiai, toxikológiai, és ökotoxikológiai tulajdonságait, melyek rendeltetésszerű használat során kockázati tényezőként jelentkezhetnek. Ezen tulajdonságok alapján ezek az anyagok, különböző besorolás alá kerülnek. A műköröm alapanyagok, mint például a zselék, akrilok és különböző oldószerek, gyakran tartalmaznak olyan vegyi anyagokat, amelyek potenciálisan veszélyesek lehetnek. Az MSDS adatlap segít abban, hogy megértsd, milyen kockázatokkal járhatnak ezek az anyagok, és hogyan védekezhetsz ellenük. Például, ha egy anyag irritálhatja a bőrt vagy a légutakat, az MSDS adatlap tartalmazza az erre vonatkozó információkat és a szükséges óvintézkedéseket.

A legnagyobb veszélyt jelentő tulajdonságokat szimbólumokkal is jelzik; ezekről és az egyéb veszélyes tulajdonságokból adódó veszélyekről a kockázatot jelző mondatokkal (R mondatokkal), a szükséges óvintézkedésekről pedig a biztonságos kezelésre utaló mondatokkal (S mondatokkal) tájékoztatnak.

Milyen esetben kell a termékbiztonsági adatlap?

  1. Biztonsági adatlapot a gyártónak csak a veszélyesnek osztályozott anyagok és készítmények esetében kell elkészítenie és a forgalmazó, illetve a felhasználó felé tovább adnia. (pl. fertőtlenítőszerek, oldószerek)
  2. Nem veszélyesnek osztályozott anyagok/készítmények esetében bizonyos feltételek teljesülése esetén kell a biztonsági adatlapot elkészíteni, de továbbadni csak az átvevő fél kérésére kell. (pl. egyes műköröm alapanyagok)
  3. Nem kell biztonsági adatlapot készíteni (kivéve, ha a forgalmazó kéri) olyan lakosság számára forgalomba kerülő anyag/készítmény esetén, amelyhez az emberi és környezeti biztonság eléréséhez elegendő információt nyújtanak.
  4. Kozmetikai termékek esetében nem kell biztonsági adatlapot készíteni!

Műköröm alapanyagok esetében a gyártók a legtöbb terméket kozmetikai termékként hozzák forgalomba. Ebben az esetben viszont nem szükséges, hogy a felhasználok rendelkezzenek az általuk használt anyagok biztonságtechnikai adatlapjával. (Saját véleményünk: Ez nemcsak etikátlan, hanem veszélyes is lehet.)

Ha a terméken feltüntetett szimbólum egy X vagy egy háromszögben elhelyezett !, akkor szükséges a MSDS adatlap megléte és ellenőrzéskor az ellenőrzést végző szakemberek rendelkezésére kell bocsájtani.

Hogyan kell az MSDS adatlapot tárolnod?

Ezeket az adatlapokat nem feltétlen szükséges nyomtatott formában tárolni, hiszen egy-egy termék adatlapja akár több-tíz oldalas is lehet. A szakmánkban felhasznált anyagok széles skáláját, mennyiségét figyelembe véve, ezek az adatlapok igen nagy mennyiségű papírhalmazt eredményeznének. Ezért a hatóságok a digitalizált tárolást is elfogadottnak tekintik, abban az esetben, ha a felhasználók, kérésre bármikor a rendelkezésükre tudják bocsájtani. Az adatlapokat tehát akár egy pendrive-on vagy éppen az okos telefonodon is tárolhatod.
De ez így önmagában nem elég! Hatósági ellenőrzés során a felhasználó feladata az adatlapok megtekintésének lehetőségét biztosítani.