HEMA - miért okoz ekkora felfordulást a jelenléte (vagy épp a hiánya)?
Nehéz olyan műköröm építőt vagy viselőt találni, aki soha nem hallotta a „HEMA FREE” kifejezést. A kozmetikai ipar fejlődésével egyre változatosabb termékek jelennek meg a piacon, és a fogyasztók is egyre tudatosabbak. Már nem csak a termék illata, állaga, kapacitása és pigmentáltsága érdekli őket, hanem az összetétele is. Fontos hogy hogyan hat a bőrre, hajra és a körmökre. A körömápolás világában a HEMA (hidroxietil-metakrilát) egy olyan összetevő, amely az utóbbi években sok vitát generált. De miért is vált ennyire fontos témává a HEMA jelenléte vagy hiánya?
Ebben a bejegyzésben részletesen megvizsgáljuk a HEMA hatásait, előnyeit és hátrányait, valamint azt, hogy miért érdemes figyelmet fordítani rá. Manapság a legtöbb vásárló tudni akarja, mi van a vásárolt kozmetikumban, vagy inkább mit nem tartalmaz. Tehát pontosan mit is jelent a címkén a HEMA, és miért okozott ekkora felfordulást a jelenléte (vagy annak hiánya)?
A zavaró akrilát?
A HEMA (hidroxietil-metakrilát) egy akrilát monomer, más szóval az akrilsav származéka. Ez egy fényre keményedő monomer, ami azt jelenti, hogy UV/LED fény hatására reakcióba lép, és polimerré, azaz vegyi anyaggá alakul át, amely a kontaktlencsék, fogtömések, valamint gél lakkok és zselék egyik építőköve. Fénykeményítő képességének és térbeli polimer háló kialakításának köszönhetően ez az akrilát a körömépítő anyagok nagyon népszerű összetevőjévé vált. Elsősorban megkötő funkciót tölt be, nevezetesen segíti a zselé részecskéinek egymáshoz való kapcsolódását, így az egyes rétegek jó tapadási tulajdonságokat, tartósságot és mechanikai ellenállást mutatnak. Ezenkívül kondicionáló és antisztatikus hatása is van – segít megszüntetni a statikus feltöltődést.
Számos előnye ellenére ez az anyag potenciális veszélyeket is hordoz magában. Kémiailag hapténnek minősül, amely alacsony molekulatömegű anyag. Ez azt jelenti, hogy a bőrrel érintkezve könnyen áthatol a hidrolipid gátján, és irritációt, kiütést vagy akár fájdalmas hólyagokat okozhat.
Ez azt jelenti, hogy félnünk kell a hagyományos zselék és gél lakkok használatától?
Dr. Sebastian Grzyb, kozmetikai kémikus, a Varsói Műszaki és Egészségügyi Egyetem rektora kifejti: "Az allergiát az immunrendszer túlérzékenysége okozza, ami abban nyilvánul meg, hogy túlzottan reagál a külső tényezőkre, amelyek általában nem okoznak semmilyen reakciót A hidroxietil-metakrilát-tal kapcsolatban az elemzések és vizsgálatok után arra a következtetésre jutottak, hogy fényre keményedő gél lakkokban alkalmazva alacsony az érzékenység kockázata, és az allergia kockázatának elkerülése érdekében a készítményt csak akkor szabad alkalmazni a körömlemezre, anélkül, hogy a bőrrel érintkezne." Így a tudósok megfigyelései azt mutatják, hogy egészséges ember esetében, ha nincs ismert allergiája a HEMA-ra, ez a vegyület valószínűleg nem okoz semmilyen mellékhatást.
Legális a HEMA? Mit mond erről az Európai Unió joga?
A hidroxietil-metakrilát az elmúlt években keltett médiafelhajtás ellenére teljesen legális anyag. A kozmetikai termékekről szóló 1223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet kimondja, hogy ez az akrilát nem tiltott vagy korlátozott. Van azonban a jogszabályban olyan rendelkezés, amely a fogyasztók további védelmét célozza. Eszerint minden hidroxietil-metakrilát-ot tartalmazó műkörmös terméken két figyelmeztetést kell feltüntetni: „Csak professzionális használatra” és „Allergiás reakciót válthat ki”.
Emellett nem szabad megfeledkezni arról, hogy minden kozmetikumot és alapanyagot a Biztonsági ellenőröknek kell tesztelniük, mielőtt forgalomba kerülnének. Feladatuk a termék biztonságosságának értékelése összetételének és a kész kozmetikumon végzett részletes vizsgálatok eredményeinek elemzésével. Dr. Sebastian Grzyb, kozmetikai vegyész rámutat, hogy: "Az ilyen típusú anyagok által okozott lehetséges egészségügyi kockázatokkal, a bőrre vagy a körmökre gyakorolt negatív hatásokkal kapcsolatos aggodalmak csak az információ hiányából vagy a nem megfelelő megértésből eredhetnek, a kémiai vegyületek szerkezetéről, tulajdonságairól, hatásáról és kozmetikai alapanyagként való felhasználásukról. Nagyon fontos ismerni a termék specifikációját és az eljárás során fellépő reakcióit, valamint megfelelő oktatásban részesülni az egyéni védőfelszerelésekről."
Előnyei
- Tartósság: Jelenléte a körömtermékekben jelentősen növeli azok tartósságát. A gél lakkok, amelyek ezt a típusú akrilátot tartalmazzák, sokkal ellenállóbbak a kopással és a sérülésekkel szemben.
- Gyors kötés: Gyorsan megköt, így a körömápolási folyamatok gyorsabbá válnak. Ez különösen fontos lehet a szalonokban, ahol az idő pénz.
- Rugalmasság: Rugalmasságot biztosít a körömtermékeknek, így azok nem törnek el könnyen, és jobban alkalmazkodnak a köröm természetes mozgásához.
A HEMA hátrányai
Allergiás reakciók: Az egyik legnagyobb aggodalom az anyag használatával kapcsolatban az allergiás reakciók lehetősége. Sok ember tapasztalhat bőrirritációt vagy allergiás reakciót az ezzel készült termékek használata után.
Jelenléte vagy hiánya a körömápolásban nem csupán technikai kérdés, hanem komoly hatással van a vásárlói élményre és a szakemberek munkájára is. Míg ez az akrilát számos előnnyel jár, fontos, hogy tisztában legyünk a lehetséges hátrányokkal is. A jövőben érdemes figyelemmel kísérni a HEMA használatával kapcsolatos szabályozásokat és a piaci trendeket, hogy a legjobb döntéseket hozhassuk meg a körömápolás terén.
SoPRO – egy innovatív megoldás a gél lakkok között
Mi van, ha a bőrünk és a körömlemezünk érzékeny a hidroxietil-metakrilát-ra, de nem szeretnénk lemondani a géllakk manikűrről? A Silcare SoPRO az első lengyel körömdíszítő termékcsalád HEMA-MENTES összetétellel. Az alaplakk, a 20 színű géllakk, a fedőlakk és a manikűrolaj professzionális, biztonságos és látványos körömdíszítést tesz lehetővé. A termékeket a tápláló NailHeroTM komplexszel dúsították, és precíz félkör alakú ecsettel látták el, hogy a felhasználó kényelmét szolgálja.
Fedezz fel egy manikűrt, amely minden körömlemezre biztonságos a SoPRO termékcsaládnak köszönhetően!